Frequently Asked Questions

Element Nagłówek
Last Updated 5 years ago

image

Nagłówek to specjalnie przygotowany tekst – często jest tytułem danej podstrony lub wyróżnieniem zwykłego tekstu. Może opisywać zawartość danej podstrony podobnie jak tytuły i podtytuły w książce.

Masz do wyboru 6 rodzajów nagłówka od H1 do H6 - każdy może różnić się wyglądem, w zależności od wybranego szablonu (każdy szablon ma inne ustawienia standardowe)

Formatowanie

Podobnie jak w elemencie tekstowym tak i w nagłówku możesz zmieniać:

Pogrubienie – nagłówek stanie się pogrubiony

Pochylenie – nagłówek stanie się pochylony

Podkreślenie – nagłówek stanie się podkreślony

Kolor czcionki – np. nagłówek w kolorze niebieskim

Szablon

Za pomocą tego ustawienia możesz dokonać zmiany wyglądu szablonu elementu nagłówek, aby to zrobić kliknij w ikonę "szablon" i wybierz odpowiedni szablon do swoich potrzeb, poniżej przedstawione są dwa przykłady szablonów:

image
Na powyższym zrzucie podstawowy wygląd szablonu nagłówek, po najechaniu którego wyświetlić się przycisk ZASTOSUJ, kliknij w przycisk aby ustawić szablon, przycisk ten wyświetla się po najechaniu na którykolwiek szablon.

image

Na powyższym zrzucie zmodyfikowany wygląd szablonu nagłówek.

Link

image

Możesz ustawić aby nagłówek odsyłał do innej strony itp, aby to zrobić kliknij w ikonę "link" wyświetli się okno z polem wyboru opcji, wybierz do jakiego miejsca na stronie ma odsyłać klikniecie w nagłówek, możesz także podać zewnętrzny adres URL aby nagłówek przekierował np na całkowicie inną stronę internetową.

image

Na powyższym zrzucie ekranu przedstawione pole wyboru opcji linkowania.

image

Na powyższym zrzucie ekranu przedstawione menu rozwijane dla opcji linkowania.

Rozmiar nagłówka

Po rozwinięciu listy nagłówków będziesz miał możliwość wybrania odpowiedniego dla siebie nagłówka, w rozmiarach od H1 do H6, przy czym H1 to największy i najwyższy priorytet, a H6 to najmniejszy i najniższy priorytet. Priorytet wielkości określa istotność tytułu przez wyszukiwarkę jako najbardziej istotny temat, jest to ważne przy pozycjonowaniu stron internetowych.

image

Wyrównanie

image

Dodatkowo możesz ustawić nagłówek do lewej strony, do środka i do prawej strony a także wyrównać tekst względem kolumny.

Wklejanie tekstu

Wklejanie tekstu z takich programów jak Word, jest możliwe, jednak manifo musi usuwać niektóre formatowania. Dzieje się tak, ponieważ Word używa swoich formatów tekstu, które nie współgrają ze stronami www. Najlepiej przed skopiowaniem tekstu zapisać go jako zwykły tekst jak dokument tekstowy lub użyć inne oprogramowanie jak np notepad++ a następnie wkleić do manifo.

Wybór czcionki i jej rozmiar

image

Aby wybrać czcionkę kliknij na rozwijane menu czcionek, zostanie wyświetlona lista dostępnych czcionek z pośród których możesz wybrać odpowiednią czcionkę do swoich potrzeb.

Druga funkcja pozwala zmieniać rozmiar czcionki dla nagłówka.

Odstępy

W każdym elemencie możesz ustawić odstępy – masz do wyboru ich dwa rodzaje: odstęp zewnętrzny i odstęp wewnętrzny:

Padding - Odstęp Wewnętrzny od krawędzi (fioletowy kolor otoczki, przykład 30px).

image

Margin - Odstęp Zewnętrzny od krawędzi (żółty kolor, przykład 30px).

image

Używaj tych ustawień w celu estetycznego wyglądu strony i dopasowywania ich względem sąsiednich elementów kolumn czy wierszy, nie stosuj przełamywania linii w przypadku odsuwania wcześniej wymienionych funkcji (Enterem) gdyż może powodować to problemy z ich wyświetlaniem lub innymi błędami.

Poniżej przedstawiony przykład odstępów od wewnętrznej krawędzi i zewnętrznej krawędzi, przykład oczywiście przedstawia odstępy we wszystkich kierunkach.

image

Więcej szczegółów o Padding i Margin pod linkiem: "Ustawienie Padding i Margin"Please Wait!

Please wait... it will take a second!